7 najčastejších chýb pri tvorbe vlastnej záhrady

7 najčastejších chýb pri tvorbe vlastnej záhrady

Dnes sa veľmi často stretávame s prosbou ľudí o prerobenie záhrady, ktorá nemá ani 3 roky. Prečo chce niekto prerobiť tak mladú záhradu? Môže to byť viac chybných krokov.

O väčšine z týchto krokov budeme pripravovať samostatné články. Tento článok nás pekne uvedie do celej problematiky a ukáže Vám, ako mnohým chybám môžete predísť.

 

7 chybných krokov

Chybný krok č. 1 – „nepotrebujem pomoc“

Chybný krok č. 2 – „kúpim všetko, čo sa mi v záhradníctve páči“

 

Chybný krok č. 3 – „vysadím rastliny podľa ich aktuálnej veľkosti“

 

Chybný krok č. 4 – „substrát a hnojivo nepotrebujem“

 

Chybný krok č. 5 – „jama na stromček stačí vo veľkosti kvetináča v ktorom som ho kúpil, prípadne menšia a osekám trošku koreň“

 

Chybný krok č. 6 – „stromy je najlepšie sadiť  do trávnika, záhony nepotrebujem“

 

Chybný krok č. 7 – „zavolám zopár firmám a vyberiem si najlacnejšiu… nechcem zbytočne vyhadzovať peniaze“

 

 Toto by bol malý súhrn základných chýb… samozrejme ich je oveľa viac ale to by sme mohli písať donekonečna…

Moja rada a výsledná dedukcia: Nechajte to na profesionálov! V konečnom dôsledku vždy ušetríte! Čas, zdravie, nervy a aj peniaze!

Profesionálna firma vám ponúkne viac ideálnych riešení pre vaše požiadavky, prácu spraví kvalitne a rýchlo a vy si môžete skôr vychutnávať relax v záhradke ktorá slúži vám a nie vy jej !

Ak ste ale veľmi zruční a máte chuť si to aj tak spraviť sami tak aspoň zavolajte odborníka aby vám pomohol s návrhom a požiadajte o radu ak sa v niečom nevyznáte. Návrhy a konzultácie nie sú tak drahé a veľmi vám to do budúcna uľahčí prácu!

Tak poďme si povedať čo teda robiť aby sme v tom nemali chaos.

4 kroky ako predísť chybám

Krok 0 – základ je vedieť výšky terénu!

Ešte pred všetkymi inými záhradníckymi prácami je toto najdôležitejšia vec mať určené výšky, spády a terénne úpravy.

Krok 1 – vždy treba myslieť nato čo ma čaká v obdodbí po realizácii!!

Aby sme nebehali po celej záhrade každý deň 2-3 hodiny s hadicou alebo krhlou. Preto je dôležitá zvlášť v tejto dobe oteplovania závlaha !!! Už je to nevyhnutnosť !!! V ďalšom článku sa tej téme povenujem viac ale je to najdôležitejšia vec a krok do budúcna pri stave dnešných klimatických zmien!!! To znamená že ideálne je mať studňu alebo ak máte mestskú vodu tak požiadať vodárov o odbočku aby ste nemuseli platiť stočné. Ak ste sa rozhodli pre studňu vždy volajte firmu ktorá vám podla súradníc nájde kvalitný zdroj a pri vŕtaní vám dá k studni aj čerpací protokol.

Krok 2 – záhony.

Osobne odporúčam jednoduché línie, žiadne ostré uhly maximalne 90stupnové a vhodne zvolený okraj záhona. Ak plánujete robotickú kosačku mal by mať okraj záhona šírku aspoň 20cm. Ak motorovú alebo akumulátorovú do 10cm. 

Krok 2/3 – výsadba záhonov

Uvedomte si ako bude strom vyzerat o 5-10 rokov, pozor na druhy ktoré su náchylné na choroby a škodcov napríklad mi dnes volal jeden pán: vysadíte mi prosím 60 krušpánov na živý plot ? Vravím jedine ak chcete mať 3 roky starosti s húsenkami a striekať chémiu 6krát do roka v správnom období a po 3 rokoch to aj tak vzdať lebo to bere váš čas peniaze, nervy a rastliny vyzerajú biedne…

Budem sa venovať písaniu aj o týchto veciach a prípadne radiť čo použiť aký postrek alebo alternatívu ošetrenia a alternatívu iného druhu pre daný typ výsadby.

Krok 4 – trávnik 

Vždy je kvalitnejší výsev !

Ale trvá nejakú dobu aby sa dal plne využívať.

Jeho hlavné výhody sú že si kúpite zmes pre vaše podmienky a požiadavky, je odolnejší voči všetkému čo vás napadne.

Trávnik bude oveľa rovnejší ako pri kobercovom trávniku pretože akú plochu si pripravíte taká zostane narozdiel od trávneho koberca ktorý nemá každý kus rovnakú hrúbku a budete musieť veľa valcovať aby ste dosiahly rovinku ako pri výseve.

Nevýhoda výsevu je čas kým bude výsledný efekt a nutná likvidácia vzídenej buriny postrekom.

Výhoda koberca je okamžitý efekt zelenej hoci pochôdzny pre bežné používanie by mal byť až po 2 týždňoch, môžete použiť sieť proti krtom čo u výsevu by bolo véľmi obtiažne a zdĺhavé.

Nevýhoda koberca je vyžšia náchylnosť v prvom roku na vymŕzanie alebo snežnú pleseň ale dá sa to riešiť prípravkami, a večšia náchylnosť na presychanie a scvrkávanie sa koberca pri nedostatočnom množstve vody.

Vždy treba myslieť na rovnomerné zavlaženie plochy trávnika a na to aby nepresichal.

To je z môjho prvého blogu všetko hrubý základ a ďalej sa začnem venovať jednotlivým bodom osobitne.

sk_SKSlovak
de_ATGerman sk_SKSlovak